top of page
Search

Jako pierwsi w Polsce wszczepiamy trójogniskowy implant Triva-aAY Human Optics

Klinika Oczu, Ośrodek Okulistyczny w Jeleniej Górze, jako pierwszy w Polsce wszczepił nowy model soczewki multifokalnej – trójogniskowy implant Triva-aAY, niemieckiej firmy HumanOptics. Soczewke trójogniskową posiadająca wszystkie walory soczewki dyfrakcyjnej, wzbogacona o nowe rozwiązanie, dzięki któremu uzyskano obraz czysty i ostry w każdym dystansie.


Soczewka wszczepiona została obuocznie pacjentce aktywnej zawodowo, dla której istotne było całkowite uniezależnienie się od okularów. Implantacja za pomocą injectora preloaded była w pełni kontrolowana i bezpieczna. Wizyta pooperacyjna odbyła się następnego dnia po zabiegu, kolejne tydzień oraz 3 tygodnie później.


Aparat wzroku świetnie przystosował się do funkcjonowania z implantem. Pacjentka raportuje spójne widzenie w różnych dystansach, nie sprawia jej problemu czytanie bez korekcji, prowadzenie samochodu czy aktywność fizyczna. Nie wystąpił problem glisteningu (tzw. olśnień w polu widzenia), co odnotowywaliśmy w przypadku innych implantów o wieloogniskowej optyce. W naszej wieloletniej praktyce mieliśmy możliwość testowania wielu soczewek wewnątrzgałkowych i jesteśmy przekonani, że Triva jest obecnie najlepszą z dostępnych na rynku soczewek trójogniskowych.

O soczewce TRIVA firmy HumanOptics


Firmę HumanOptics tworzy zespół osób podążających za nowymi trendami, innowatorzy i inżynierowie o dużym doświadczeniu w zakresie technologii optycznych. To dzięki ich kreatywności firma nieustannie modyfikuje swoje produkty, dopasowując je do zmieniających się potrzeb lekarzy i ich pacjentów. Tak powstała Triva, soczewka trójogniskowa posiadająca wszystkie walory soczewki dyfrakcyjnej, wzbogacona o nowe rozwiązanie, dzięki któremu uzyskano obraz czysty i ostry w każdym dystansie. Triva to połączenie dwóch technologii: optyki dyfrakcyjnej w części środkowej i refrakcyjnej na peryferiach. Ponadto zmodyfikowano strefę wewnętrzną soczewki, aby widzenie w różnych dystansach zyskało wysoką stabilność. Achromatyczny, centralny element dyfrakcyjny dał ergonomiczny zasięg widzenia bliskiego oraz komfortowe widzenie pośrednie i dalekie. Dodatkowo wyeliminowano niepotrzebne dysfotopsje oraz zredukowano efekt halo i odblaski na pierścieniach poprzez odpowiednią strukturę, wysokość i rozmieszczenie progów dyfrakcyjnych. Soczewka pozwala na progresywne, zmiennoogniskowe widzenie, które ułatwia codzienne funkcjonowanie eliminując potrzebę noszenia okularów. Zoptymalizowane ogniska soczewki i 7 pierścieni dyfrakcyjnych w jej centrum, dają swobodę korzystania z ekranów cyfrowych. Dzięki temu pacjenci poddający się operacji usunięcia zaćmy, mają szansę na wyeliminowanie potrzeby noszenia okularów w sytuacjach, w których do tej pory było to konieczne. Soczewkę Triva wyróżnia także optyka refrakcyjna. Część peryferyjna soczewki ma kluczowe znaczenie w procesie widzenia mezopowego. Nie bez powodu brak w niej pierścieni, które z fizycznego punktu widzenia, pozbawiają oko światła wpadającego do jego wnętrza. Dzięki części refrakcyjnej soczewka w momencie, gdy źrenica jest szeroko otwarta umożliwia przepływ większej ilości światła do oka. Obraz w warunkach mezopowych jest więc zawsze wyraźny. Ważnym elementem jest także materiał, z którego wykonana jest soczewka. Dbałość o całokształt implantu zamyka materiał fizjologiczny - w tym przypadku akryl hydrofilny. Jest on całkowicie biokompatybilny i czysty, a dzięki odpowiedniemu procesowi polimeryzacji jego jakość bezpośrednio przekłada się na ostrość widzenia. Soczewki wyposażone są w filtr UV oraz filtr światła niebieskiego, który dodatkowo chroni siatkówkę blokując światło niebieskie tylko w koniecznym zakresie (nie wprowadza innych zaburzeń wynikających z braku dopływu do oka tego rodzaju światła, które w pewnym zakresie jest potrzebne). Budowa soczewki - jednoczęściowa z dwoma haptykami w kształcie litery C - sprawia, że jest ona wygodna podczas implantacji. Umieszczona jest w injectorze typu preloaded, co znacząco wpływa na komfort lekarza i bezproblemowe przeprowadzenie wszczepu.58 views0 comments
bottom of page