top of page

Laseroterapia (fotokoagulacja) siatkówki

​

W naszym gabinecie wykonujemy laseroterapiÄ™ siatkówki przy pomocy Laser 532 nm. Jest to najnowoczeÅ›niejsze i najwyższej klasy urzÄ…dzenie produkowane przez Å›wiatowego lidera w tej dziedzinie. Zapewnia one maksymalne bezpieczeÅ„stwo i precyzjÄ™ wykonywanych zabiegów.
 

LASER NAJNOWSZEJ GENERACJI
 

Promieniowanie laserowe wykorzystywane jest do leczenia wielu schorzeÅ„ narzÄ…du wzroku. Zabiegi laserowe sÄ… niebolesne i obciążone stosunkowo niewielkim ryzykiem powikÅ‚aÅ„, nie wymagajÄ… hospitalizacji, jak również dÅ‚ugiej rekonwalescencji.

Do czego wykorzystujemy Laser 532 nm?

  • do leczenia zmian cukrzycowych siatkówki tzw. retinopatii cukrzycowej.

Retinopatia cukrzycowa jest chorobÄ…, która może doprowadzić w sposób podstÄ™pny do caÅ‚kowitej i nieodwracalnej Å›lepoty. Im dÅ‚użej trwa cukrzyca tym wiÄ™ksze jest ryzyko wystÄ…pienia retinopatii. W momencie rozpoznania cukrzycy zmiany na dnie oka stwierdzane sÄ… u 5% pacjentów, po 10 latach choroby zmiany wystÄ™pujÄ… u 40-50% pacjentów, a po 20 latach trwania cukrzycy u ponad 90% pacjentów rozpoznawana jest retinopatia cukrzycowa i inne zmiany w narzÄ…dzie wzroku . Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy pacjent z cukrzycÄ… byÅ‚ pod staÅ‚Ä… kontrolÄ… okulistycznÄ…. WczeÅ›nie wykryte i leczone laserowo zmiany cukrzycowe w siatkówce mogÄ… skutecznie uchronić pacjenta przed utratÄ… wzroku.

Retinopatia cukrzycowa powodowana jest zmianami w najmniejszych naczyniach siatkówki, tzw. naczyniach wÅ‚osowatych. Może dojść do ich zamkniÄ™cia i braku przepÅ‚ywu krwi lub wzrostu ich przepuszczalnoÅ›ci. W przypadku zatkania naczyÅ„ dochodzi do niedokrwienia siatkówki i nastÄ™pnie rozwoju nieprawidÅ‚owych naczyÅ„ o sÅ‚abych Å›cianach, które pÄ™kajÄ…c powodujÄ… krwotoki. Powoduje to w dalszym etapie rozplem tkanki Å‚Ä…cznej i pogarszanie widzenia.
Wzrost przepuszczalnoÅ›ci naczyÅ„ powoduje przeciek skÅ‚adników krwi do siatkówki. Taki przeciek krwinek czerwonych powoduje krwotok, przeciek osocza daje obrzÄ™k siatkówki, a wysiÄ™k w obrÄ™bie siatkówki jest objawem przecieku i odkÅ‚adania lipidów i biaÅ‚ek osocza krwi.
PodstawÄ™ leczenia retinopatii cukrzycowej stanowi obecnie fotokoagulacja siatkówki. Wykonuje siÄ™ fotokoagulacjÄ™ ogniskowÄ…, dotyczÄ…cÄ… tylko okolicy przecieku z naczyÅ„ lub panfotokoagulacjÄ™, w trakcie której kilka tysiÄ™cy ognisk laserowych wykonywanych jest na caÅ‚ej powierzchni siatkówki z ominiÄ™ciem centralnej jej części, tzw. plamki żóÅ‚tej. DziÄ™ki temu można zachować dobre widzenie centralne i nie dopuÅ›cić do utraty widzenia.

  • w profilaktyce odwarstwienia siatkówki, w zmianach zwyrodnieniowych i otworach siatkówki w krótkowzrocznoÅ›ci

Zmiany zwyrodnieniowe oraz otwory siatkówki pojawiajÄ… siÄ™ wraz z upÅ‚ywem lat, a ich czÄ™stość narasta w przypadku towarzyszÄ…cej krótkowzrocznoÅ›ci lub po urazach oka. Jeżeli sÄ… nie leczone pÅ‚yn z ciaÅ‚a szklistego może przedostać siÄ™ przepÅ‚ywajÄ…c przez nie pod siatkówkÄ™ co powoduje jej uniesienie i odwarstwienie. Laseroterapia w prosty i skuteczny sposób może zapowiedz odwarstwieniu siatkówki. W takich przypadkach wykonanie zabiegu polega na otoczeniu zmian licznymi ogniskami koagulacji i wytworzeniu blizny, która "skleja" siatkówkÄ™ z podÅ‚ożem i nie pozwala siÄ™ jej odwarstwić. Zabieg może być wykonany tylko wtedy gdy siatkówka jeszcze przylega, jeÅ›li siatkówka jest odwarstwiona nie ma kontaktu z podÅ‚ożem i jedynÄ… możliwoÅ›ciÄ… leczenia w takim przypadku jest zabieg chirurgiczny. Dlatego tak ważne jest nie lekceważenie okresowych badaÅ„ dna oka zwÅ‚aszcza osób z krótkowzrocznoÅ›ciÄ… oraz wszelkich objawów mogÄ…cych sugerować odwarstwienie siatkówki.

PamiÄ™taj jeżeli jesteÅ› krótkowidzem, masz mÄ™ty, bÅ‚yski lub zasÅ‚onÄ™ przed okiem koniecznie zgÅ‚oÅ› siÄ™ do okulisty.

  • leczenia zmian zakrzepowych żyÅ‚ siatkówki.

Zakrzep żyÅ‚y Å›rodkowej siatkówki lub jej odgaÅ‚Ä™zieÅ„ jest zwykle powikÅ‚aniem chorób ukÅ‚adu krążenia i chorób metabolicznych. NajczÄ™stsze z nich to nadciÅ›nienie tÄ™tnicze, zaburzenia rytmu serca oraz wzrost poziomu cholesterolu. Zmiany zakrzepowe żyÅ‚ siatkówki powstajÄ… nagle, powodujÄ…c osÅ‚abienie ostroÅ›ci wzroku.
Zakrzep prowadzi bardzo czÄ™sto do poważnej utraty ostroÅ›ci wzroku, a w niektórych przypadkach nawet do Å›lepoty. Laseroterapia pozwala na powstrzymanie spadku ostroÅ›ci wzroku poprzez zmniejszenie obrzÄ™ku plamki żóÅ‚tej, czyli tej części siatkówki, która jest odpowiedzialna za ostre widzenie. Leczenie przy użyciu lasera zapobiega także powstawaniu nowych, niepeÅ‚nowartoÅ›ciowych naczyÅ„ krwionoÅ›nych, o kruchych Å›cianach. Pojawienie siÄ™ tych naczyÅ„ prowadzi zwykle do powstania jaskry oraz wylewów krwi do ciaÅ‚a szklistego, a w konsekwencji, także do upoÅ›ledzenia widzenia.

  • do wykonywania laserowych zabiegów w jaskrze:

Wykonujemy zabieg zwany trabekuloplastykÄ…, polegajÄ…cy na zrobieniu "mikrootworków" w beleczkowaniu kÄ…ta przesÄ…czania, dziÄ™ki czemu uÅ‚atwiany jest odpÅ‚yw cieczy wodnistej z gaÅ‚ki ocznej i obniżane jest ciÅ›nienie wewnÄ…trzgaÅ‚kowe. Zabiegi te wykonywane sÄ… u pacjentów z jaskrÄ…, u których nie wystarcza leczenie farmakologiczne a nie kwalifikujÄ… siÄ™ jeszcze do leczenia chirurgicznego.
Irydotomia polega ona na zrobieniu otworu w tÄ™czówce, dziÄ™ki czemu uÅ‚atwiony jest przepÅ‚yw cieczy wodnistej pomiÄ™dzy tylnÄ… i przedniÄ… komorÄ… gaÅ‚ki ocznej i obniżone jest ciÅ›nienie wewnÄ…trzgaÅ‚kowe w wybranych przypadkach jaskry. Zabieg ten wykonywany jest u pacjentów z ostrym atakiem jaskry u których wzrost ciÅ›nienia wewnÄ…trzgaÅ‚kowego jest wynikiem zaburzonego przepÅ‚ywu cieczy wodnistej z tylnej komory.
 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ
 

Laseroterapia wymaga dobrego wglÄ…du w dno oka, do czego niezbÄ™dne jest rozszerzenie źrenic. Z tego powodu nie można przyjeżdżać na wizytÄ™ wÅ‚asnym samochodem – należy mieć zapewniony transport w obie strony.

Po zbadaniu dna oczu i wyjaśnieniu przez lekarza na czym będzie polegał zabieg będziecie Państwo poproszeni o wyrażenie pisemnej zgody na leczenie (na formularzu zgody), a następnie zostaną Państwo zaproszeni do gabinetu, gdzie wykonuje się laseroterapię.

Po podaniu kropli znieczulajÄ…cych, na oko zostanie naÅ‚ożona specjalna soczewka kontaktowa utrzymujÄ…ca otwarcie powiek i umożliwiajÄ…ca zogniskowanie wiÄ…zki lasera na siatkówce. Po zakoÅ„czeniu laseroterapii soczewka zostanie zdjÄ™ta.
W trakcie ekspozycji na laser oko przyzwyczaja siÄ™ do bÅ‚ysków Å›wiatÅ‚a, jednakże po jej zakoÅ„czeniu bÄ™dzie ono jakby olÅ›nione i przez kilka minut wszystko bÄ™dzie ciemne. Po zakoÅ„czeniu wizyty wskazane jest zaÅ‚ożenie okularów przeciwsÅ‚onecznych w drodze powrotnej do domu.
 

CZY BĘDĘ ODCZUWAĆ BÓL LUB DYSKOMFORT?
 

Leczenie zazwyczaj nie jest bolesne. Przy laseroterapii pewnych obszarów siatkówki, można odczuwać ukÅ‚ucia. Zdarza siÄ™ tak w miejscach, w których pod siatkówkÄ… przebiegajÄ… wÅ‚ókna nerwowe. Nerwy te nie sÄ… widoczne dla lekarza wykonujÄ…cego zabieg laseroterapii.
JeÅ›li w przeszÅ‚oÅ›ci odczuwany byÅ‚ dyskomfort, należy przed rozpoczÄ™ciem leczenia poprosić lekarza o podanie leków przeciwbólowych lub Å‚agodnych Å›rodków uspokajajÄ…cych lub też wziąć je na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ godzinÄ™ przed zabiegiem.
Jeśli po zabiegu pojawią się jakiekolwiek nowe problemy ze wzrokiem, prosimy o zasięgnięcie porady.
 

CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PO PRZEBYTEJ LASEROTERAPII?
 

Po kilku godzinach ostrość wzroku powinna powrócić do poprzedniego stanu i tym samym umożliwić w nastÄ™pnym dniu normalnÄ… pracÄ™ lub wykonywanie codziennych czynnoÅ›ci. Powrót ostroÅ›ci wzroku może czasami, chociaż raczej rzadko, nastÄ™pować nieco wolniej.

Po intensywnym leczeniu może być odczuwany ból oczu. W celu zÅ‚agodzenia bólu można zastosować Å‚agodne Å›rodki przeciwbólowe, jak aspiryna lub paracetamol.

bottom of page