top of page

Autorefrektometria

​

WadÄ™ wzroku nazywa siÄ™ fachowo wadÄ… refrakcji lub niemiarowoÅ›ciÄ… oka (ametropia). WadÄ™ refrakcji stwierdza siÄ™ w sytuacji, gdy ukÅ‚ad optyczny w spoczynku nie ogniskuje wpadajÄ…cej do wnÄ™trza gaÅ‚ki ocznej, równolegÅ‚ej wiÄ…zki Å›wiatÅ‚a na siatkówce.

Ogniskowanie Å›wiatÅ‚a na siatkówce umożliwiajÄ… odpowiedni stosunek krzywizny i mocy Å‚amiÄ…cej powierzchni optycznych oraz wspóÅ‚czynników zaÅ‚amania Å›wiatÅ‚a przez oÅ›rodki optyczne do dÅ‚ugoÅ›ci osi gaÅ‚ki ocznej. NiemiarowoÅ›ci obejmujÄ…: nadwzroczność, krótkowzroczność i niezborność (astygmatyzm). Badanie wady refrakcji jest konieczne do oceny ostroÅ›ci wzroku u pacjenta i prawidÅ‚owej korekcji optycznej (doboru mocy szkieÅ‚ okularowych lub soczewek kontaktowych).

​

Metody badania wad refrakcji

​

SubiektywnÄ… metodÄ… badania wady refrakcji jest metoda Dondersa. Polega ona na badaniu ostroÅ›ci wzroku oka, kiedy badany patrzy w dal przez oprawki okularowe, do których wkÅ‚ada siÄ™ soczewki o różnej mocy do czasu aż badana osoba stwierdzi, że obraz jest najostrzejszy. W przypadku krótkowzrocznoÅ›ci za wadÄ™ refrakcji uznaje siÄ™ wartość (moc) najsÅ‚abszej soczewki rozpraszajÄ…cej (minusowej), przy której uzyskuje siÄ™ prawidÅ‚owÄ… ostrość widzenia. W przypadku nadwzrocznoÅ›ci jest to odpowiednio wartość najmocniejszej soczewki skupiajÄ…cej (plusowej). Badanie to jest niemiarodajne u dzieci, ponieważ ich zdolność akomodacji (nastawnoÅ›ci oka) jest bardzo duża. Podobnie metodÄ… tÄ… nie można siÄ™ posÅ‚użyć u mÅ‚odzieży lub dorosÅ‚ych, u których akomodacja jest bardzo silna lub nastÄ…piÅ‚ jej skurcz.

ObiektywnÄ… metodÄ… badania wady refrakcji jest skiaskopia, zwana również retinoskopiÄ…. Polega ona na rzutowaniu wiÄ…zki promieni Å›wietlnych na dno oka i obserwowaniu kierunku ruchu czerwonego odblasku z dna oka w obrÄ™bie źrenicy. Do badania sÅ‚użą specjalne listwy (linijki) lub koÅ‚o Hessa z osadzonymi w nich soczewkami o różnej mocy. Aby przeprowadzić badanie koniecznie należy farmakologiczne porazić miÄ™sieÅ„ rzÄ™skowy odpowiadajÄ…cy za nastawność oka (akomodacjÄ™).

​

Autorefraktometria („refraktometria automatyczna” lub „komputerowe badanie wady wzroku”)

​

Autorefraktometria to zautomatyzowane, sterowane przez komputer badanie wady refrakcji, w którym wykorzystuje siÄ™ zasadÄ™ skiaskopii. Po badaniu uzyskuje siÄ™ wydruk z wartoÅ›ciÄ… wady sferycznej i niezbornoÅ›ci. WadÄ… autorefraktometrii jest niemożność peÅ‚nego wyeliminowania akomodacji, o ile nie poda siÄ™ leków (kropli) znoszÄ…cych akomodacjÄ™.

​

Jak się przygotować do badania?

​

Przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe, natomiast w czasie jego trwania spokojnie patrzeć daleko przed siebie. W przypadku obiektywnego badania wady refrakcji stosuje siÄ™ leki porażajÄ…ce akomodacjÄ™. U dzieci oznacza to niejednokrotnie konieczność kilkudniowego stosowania leków w okresie bezpoÅ›rednio poprzedzajÄ…cym badanie. Leki dziaÅ‚ajÄ…ce krótkotrwale (np. tropikamid) stosuje siÄ™ kilkakrotnie tuż przed badaniem, trzeba jednak pamiÄ™tać, że pozostawiajÄ… one resztkowÄ… akomodacjÄ™. Leki dziaÅ‚ajÄ…ce dÅ‚ugotrwale (np. atropina) caÅ‚kowicie porażajÄ… akomodacjÄ™, ale powodujÄ… kilkudniowÄ… lub kilkunastodniowÄ… nieostrość widzenia i nadwrażliwość na Å›wiatÅ‚o zwiÄ…zanÄ… z poszerzeniem źrenicy. W zwiÄ…zku z tym na badania warto przynieść ze sobÄ… okulary przeciwsÅ‚oneczne.

​

Wskazania do badania wady refrakcji

​

Część rutynowego badania okulistycznego. Część specjalistycznych badań w przypadku np. znaczących wad wzroku, zeza, dużej niezborności, przed zabiegami korekcji wad wzroku (laserowymi, chirurgicznymi).

​

Możliwe powikłania po badaniu wady refrakcji

​

W przypadkach stosowania leków porażajÄ…cych akomodacjÄ™ zawsze wystÄ™puje poszerzenie źrenicy, przejÅ›ciowe nieostre widzenie, czy Å›wiatÅ‚owstrÄ™t.

​

Jakie stany występujące w związku z badaniem wady refrakcji powinny skłonić do kontaktu z lekarzem?

​

W przypadku koniecznoÅ›ci zastosowania atropiny należy zachować daleko posuniÄ™tÄ… ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko przedawkowania tego leku, zwÅ‚aszcza u dzieci. Obserwuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce objawy przedawkowania: niepokój, zaczerwienienie i suchość skóry oraz bÅ‚on Å›luzowych, zmniejszenie wydzielania potu, zatrzymanie moczu, zaparcie, zaburzenia rytmu serca. W przypadku pojawienia siÄ™ takich objawów konieczny jest pilny kontakt z pediatrÄ… i zgÅ‚oszenie siÄ™ na SOR (szpitalny oddziaÅ‚ ratunkowy).

U osób z wÄ…skim, zamykajÄ…cym siÄ™ kÄ…tem przesÄ…czania poszerzenie źrenicy przez leki porażajÄ…ce akomodacjÄ™ może wywoÅ‚ać atak jaskry zamkniÄ™tego kÄ…ta, charakteryzujÄ…cy siÄ™ m.in.: wzrostem ciÅ›nienia wewnÄ…trzgaÅ‚kowego, silnym bólem oka, bólem gÅ‚owy, znacznym pogorszeniem widzenia, silnym zaczerwienieniem oka i pojawieniem siÄ™ kóÅ‚ tÄ™czowych wokóÅ‚ źródeÅ‚ Å›wiatÅ‚a. Wymaga to pilnego zgÅ‚oszenia siÄ™ na SOR i leczenia okulistycznego.

bottom of page